niedziela, 22 grudzień 2024

Spis treści

Zobacz większe!Jacek Jędrzejczak

Ego to naczynie, w którym mieści się nasze JA. Powinno być zwarte, oparte na mocnej podstawie, powinno nam służyć. Jeśli jest zbyt kruche, słabo odgraniczone, świat wdziera się w nasze wnętrze, trudno nam być sobą. Jeżeli jest zbyt sztywne, zbyt rozbudowane, też przestaje nam służyć. Słabe lub rozdęte szuka potwierdzenia siebie samego, przejmuje władzę nad nami, zaczynamy się z nim nadmiernie identyfikować. Tak powstaje „fałszywe ja”. Jeśli bezustannie zajmujemy się sobą, tracimy kontakt z innymi ludźmi. Osoba egotyczna, hipochondryczna czy narcystyczna nie jest w stanie prawdziwie kochać. W rozwoju zdrowego ego dziecku potrzebne są zachwyt w oczach rodziców, jak również lustro, w którym dziecko potwierdza swoje odbicie.

Zobacz większe!Potem utrwala swoją tożsamość przeglądając się w zwierciadle społecznym, w oczach innych ludzi. Jeśli nasze odbicie zanadto nas absorbuje lub za wszelką cenę go unikamy, ego przejęło nad nami kontrolę.
Udział w wystawie Jacka Jędrzejczaka może pomóc w odpowiedzi na pytania: Kim naprawdę jestem? Co kryje się pod tą maską, za rolą, którą odgrywam? Jakie są prawdziwe motywy mojego działania, poza wywieraniem określonego wrażenia na innych? Czy mogę zapomnieć o sobie, by „nie tylko szukać miłości, lecz kochać”?.

Jacek Santorski


Zobacz większe!Jacek Jędrzejczak „Konrad” – zajmuje się fotografią artystyczną i sztuką wideo. Uchwycenie nastroju, aspekty przemijania – to główne kierunki jego poszukiwań. Autor terminu „psychofotografia – innerfotografia” oraz teorii, którą posługuje się od 1995 roku. Publikacje, wystawy, nagrody w kraju i za granicą. Autor albumu „Naga” uznanego w Polsce za najpiękniejszy album roku 2005/2006. Mieszka i pracuje w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

www.jacekjedrzejczak.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.