Firma Canon wprowadziła do sprzedaży kolejny model cyfrowego aparatu kompaktowego z serii PowerShot oznaczony symbolem A1000IS. Aparat przeznaczony jest dla szerokiej rzeszy miłośników fotografii. Oto nasze wrażenia z krótkiego testu, który przeprowadziliśmy w redakcji.
Canon PowerShot A1000IS oferowany jest w trzech wersjach kolorystycznych – złocisto-brązowej, grafitowo-srebrnej i granatowo-błękitnej. Obudowa wykonana jest z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego. Obraz rejestrowany jest przez matrycę o efektywnej rozdzielczości 10 megapikseli i przetwarzany przez procesor DIGIC III. Technologia iSAPS wykorzystuje dane o fotografowanym ujęciu w celu optymalizacji ustawień aparatu jeszcze przed wykonaniem zdjęcia.
Technologia wykrywania twarzy (do dziewięciu osób na jednym zdjęciu) dostosowuje ustawienia ostrości, ekspozycji, lampy błyskowej i balansu bieli w celu uzyskania optymalnych efektów i naturalnych barw skóry. Funkcja wyboru i śledzenia twarzy pozwala wybrać i śledzić główny obiekt zdjęcia, aby „namierzona” twarz nie zginęła w tłumie.
Aparat oferuje wybór między automatycznym, natychmiastowym usuwaniem efektu czerwonych oczu po wykonaniu zdjęcia, a korekcją efektu podczas odtwarzania – w trybie automatycznym lub ręcznym. Wysuwany obiektyw z czterokrotnym zoomem o zakresie ogniskowych 35-140 (ekwiwalent dla formatu 35 mm) wyposażony jest w system stabilizacji obrazu.
Kadrowanie obrazu odbywa się za pomocą wizjera optycznego z automatyczną zmianą pola widzenia zależnie od ustawionej ogniskowej obiektywu lub na wyświetlaczu o przekątnej 2,5 cala, którego rozdzielczość (115 tys. pikseli) nie jest obecnie imponująca, jednak wystarcza do poprawnej oceny kadru oraz ostrości wykonanych zdjęć.
Wyświetlane są na nim informacje o podstawowych parametrach pracy aparatu takie, jak aktualnie wybrany program, tryb pracy lampy błyskowej, rodzaj pomiaru światła, jakość obrazu i stopień kompresji, czułość ISO oraz ilość klatek do zapełnienia karty pamięci. Brakuje niestety informacji o stanie naładowania baterii, co zmusza nas niestety do stałego noszenia ich zapasowego kompletu przy sobie.
Opcjonalnie można wyświetlić także linie złotego podziału kadru ułatwiające jego poprawną kompozycję oraz maskę formatu 3:2. Monitor może być wyłączony, co znacznie przyczynia się do oszczędności baterii.
Sterowanie aparatem odbywa się przy użyciu wybieraka i pięciu przycisków funkcyjnych zlokalizowanych z prawej strony wyświetlacza oraz pokrętła nastawczego umieszczonego na górze korpusu. Czułość matrycy może być dobierana ręcznie w zakresie ISO 80-1600 lub automatycznie. W trybie HiISO, w celu uzyskania najwyższej jakości obrazu automatyka aparatu dobiera możliwie najniższą czułość, przy której można otrzymać jeszcze ostre zdjęcie przy fotografowaniu z ręki. Zdjęcia mogą być wykonywane w trybie automatyki programowanej P, „zielonej” autoamtyki oraz z wykorzystaniem kilkunastu programów tematycznych. Canon PowerShot A1000IS przystosowany jest do nagrywania filmów w rozdzielczości VGA z prędkością 30 klatek na sekundę. Specjalna opcja Long Play pozwala rejestrować filmy zajmujące około połowę mniej miejsca na karcie pamięci.
PowerShot A1000IS
- Szczegóły
- Robert Urbański
- Kategoria: Aparaty kompaktowe
- Odsłony: 18796
Spis treści
Strona 1 z 2