poniedziałek, 23 grudzień 2024

Julia_Hartwig_080Patronat miesięcznika FOTO

Edward Hartwig urodził się 6 września 1909 roku w Moskwie gdzie jego ojciec prowadził zakład fotograficzny. Podczas rewolucji Hartwigowie znaleźli się w Lublinie. W Polsce już pozostali. Autor "Wierzb" fotografowanie rozpoczął w połowie lat 20.; w latach 1932-1934 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu (pracownia Rudolfa Kopitza i Hansa Daimlera). W roku 1929 odbyła się ...

Julia HartwigPatronat miesięcznika FOTO. 

Edward Hartwig urodził się 6 września 1909 roku w Moskwie gdzie jego ojciec prowadził zakład fotograficzny. Podczas rewolucji Hartwigowie znaleźli się w Lublinie. W Polsce już pozostali. Autor "Wierzb" fotografowanie rozpoczął w połowie lat 20.; w latach 1932-1934 studiował w Graphisches Institut w Wiedniu (pracownia Rudolfa Kopitza i Hansa Daimlera). W roku 1929 odbyła się w Lublinie jego pierwsza wystawa indywidualna. W latach 1944-1946 Edward Hartwig przebywał w łagrze na Syberii. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie.

Po wojnie Hartwig zamieszkał w Warszawie i uczestniczył w powstaniu Związku Polskich Artystów Fotografików, wkrótce zostając jego członkiem honorowym. Przez ten czas eksperymentował z różnymi formami, cały czas zaskakując krytykę. Pochłaniał go pejzaż i portret, głównie fotografia czarno-biała, choć przeżywał dwukrotnie fascynację kolorem. Ma za sobą także przygodę z fotografią teatralną. Najbardziej znane są inspirowane impresjonizmem czarno-białe pejzaże z rozpoznawalną wierzbą.

Zmarł 28 października 2003, w warszawskim szpitalu. Miał 94 lata.

Z okazji setnej rocznicy urodzin mistrza fotografii, Okręg Warszawski ZPAF przygotował program przybliżający dorobek artysty i pokazujący jego dzieło w kontekście zarówno trendów artystycznych 20. wieku jak i jej wpływu na fotografię polską. Na program złoży się wystawa, cykl spotkań, bogato ilustrowany album, a także aukcja fotografii której mocnym akcentem są fotografie Edwarda Hartwiga i fotografów zainspirowanych jego twórczością.

Spotkanie wspomnieniowe, wykład i panel dyskusyjny

W czasie trwania wystawy odbędą się spotkania wspomnieniowe, wykład analizujący twórczość Edwarda Hartwiga oraz panel dyskusyjny o znaczeniu artysty w historii fotografii polskiej.

Wystawie będzie towarzyszył album prezentujący najciekawsze fotografie Edwarda Hartwiga I uzupełniony o teksty przybliżające sylwetkę artysty.

Program obchodów stulecia urodzin Edwarda Hartwiga zakończy aukcja fotografii członków ZPAF, która odbędzie się  6 grudnia. Na aukcji pojawią się fotografie Edwarda Hartwiga z kolekcji córki artysty Ewy Hartwig Fijałkowskiej, a także prace autorów, którzy inspirowali się  twórczością tego artysty, lub też zwyczajnie się z nim przyjaźnili - Stanisław Woś, Witold Węgrzyn, czy Waldemar Jama. Wystawę aukcyjną można będzie oglądać od 30 listopada.

Kuratorzy wystawy: Ewa Hartwig-Fijałkowska, Tomasz Mościcki


Stara Galeria ZPAF, Warszawa, pl. Zamkowy 8, wystawa czynna od 7 do 27 listopada