niedziela, 22 grudzień 2024
„Wildlife Photographer of the Year 2008”

(C) Copyright, Antoni Kasprzak, Polska, Starcie orłówWystawa 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w znanym, największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczej – „Fotografia dzikiej przyrody 2008”/ „Wildlife Photographer of the Year 2008”. Konkurs organizowany jest rokrocznie od 1964 roku przez „BBC Wildlife Magazine” oraz Muzeum Historii Naturalnej ...

„Wildlife Photographer of the Year 2008”

(C) Copyright, Antoni Kasprzak, Polska, Starcie orłówWystawa 80 fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w znanym, największym na świecie, konkursie fotografii przyrodniczej – „Fotografia dzikiej przyrody 2008”/ „Wildlife Photographer of the Year 2008”. Konkurs organizowany jest rokrocznie od 1964 roku przez „BBC Wildlife Magazine” oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i jest największym forum fotografów dzikiej przyrody na całym świecie. Na obecną edycję nadesłano ponad 32 tys. zdjęć z 82 krajów. Wśród konkursowych kategorii znalazły się m.in. zachowanie zwierząt, zagrożona przyroda, zwierzęta w swoim środowisku, podwodny świat, portrety zwierząt, a także dzikie miejsca, twórcze wizje natury oraz kategoria dająca miejsce fotografii artystycznej „Natura w Czerni i Bieli”.

Nagrodę im. Geralda Durrella „Za zagrożoną przyrodę” oraz prestiżowy tytuł „Fotograf Dzikiej Przyrody 2008” otrzymał Amerykanin Steve Winter za zdjęcie „Pantera śnieżna”. Fotografia dzikiego kota w nocnej, zimowej scenerii Parku Narodowego Ladakh’s Hemis była efektem dziesięciomiesięcznych poszukiwań i została wybrana przez autora spośród wielu ujęć wykonanych przez niego – na trudno dostępnym wysokogórskim szlaku wędrówek pantery – przez zdalnie sterowane aparaty fotograficzne.

 Zoolog, pisarz i fotograf Mark Carwardine, przewodniczący jury konkursu, tak uzasadnił wybór zwycięzcy konkursu: „W tym uderzającym ujęciu wszystko doskonale się uzupełnia: dramat śniegu, tajemnica ciemności, postać rzadko fotografowanej pantery śnieżnej oraz intrygująca kompozycja”.

Konkurs 2008 okazał się wyjątkowym sukcesem polskich fotografików. Wśród laureatów jest aż trzech Polaków: Antoni Kasprzak został zwycięzcą w kategorii „Zachowania ptaków” (zdjęcie pt. „Starcie orłów”); Piotr Naskręcki otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, natomiast Michał Budzyński, licealista z Buczkowic k. Bielska-Białej – po raz drugi w gronie laureatów konkursu – otrzymał wyróżnienie w kategorii młodzieżowej (15–17 lat) za zdjęcie bieszczadzkiego lasu pt. „Ostatnie tchnienie jesieni”.

Swój premierowy pokaz wystawa miała w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie jesienią 2008 roku. Od tego czasu wędruje po całym świecie – zawita do pond 60 miast, inspirując do spojrzenia na przyrodę – na jej piękno, ale też czyhające na nią zagrożenia – bardziej wrażliwym okiem. Każdorazowo wystawę ogląda ponad milion osób na całym świecie.

Po raz siódmy wystawa prezentowana jest także w Polsce – pokazuje ją 12 miast.

Patronat Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska. Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart.

Wśród patronów wystawy jest Związek Polskich Fotografów Przyrody.


Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11, wystawa czynna od  3 do 29 września 2009 (sala dolna)