niedziela, 22 grudzień 2024
Kraina dziwnych snów…

0-0,,Żydzi otwoccy" Sebastiana Rakowskiego to fotograficzny zapis życia mieszkańców Otwocka wyznania mojżeszowego od momentu powstania osady, aż po tragiczne dni Szoah. ,,Kraina dziwnych snów..." jest impresją Tomasza Brzostka na temat śladów żydowskiego życia we współczesnym Otwocku.

Ekspozycja ,,Żydzi otwoccy", autorstwa Sebastiana Rakowskiego, składa się z piętnastu plansz. Prezentuje w ujęciu monograficznym wszystkie aspekty życia żydowskich mieszkańców Otwocka od ...

Kraina dziwnych snów…

0-1,,Żydzi otwoccy" Sebastiana Rakowskiego to fotograficzny zapis życia mieszkańców Otwocka wyznania mojżeszowego od momentu powstania osady, aż po tragiczne dni Szoah. ,,Kraina dziwnych snów..." jest impresją Tomasza Brzostka na temat śladów żydowskiego życia we współczesnym Otwocku.

Ekspozycja ,,Żydzi otwoccy", autorstwa Sebastiana Rakowskiego, składa się z piętnastu plansz. Prezentuje w ujęciu monograficznym wszystkie aspekty życia żydowskich mieszkańców Otwocka od momentu powstania osady, aż po tragiczne dni Szoah. Wśród prezentowanych zagadnień znalazły się między innymi te dotyczące życia religijnego, szkolnictwa, opieki zdrowotnej, życia codziennego i społecznego, z jego organizacjami i partiami politycznymi. Druga część wystawy poświęcona jest najtragiczniejszemu w dziejach chrześcijan i Żydów okresowi II wojny światowej. Na wystawie znajdują się dokumenty, fotografie i relacje świadków dotyczące powstania, istnienia i likwidacji otwockiego getta.

Autorzy wystawy położyli szczególny nacisk na kwestie stosunków polsko-żydowskich. Nie brakuje tu przykładów harmonijnego współżycia i współpracy dwóch narodów przy budowie miasta. Dowodzi tego chociażby historia pani Ireny Sendler i jej rodziny. Jedna z ostatnich plansz wystawy poświęcona jest Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata z Otwocka i jego najbliższej okolicy.

,,Kraina dziwnych snów..." to osiemnaście czarno-białych fotogramów autorstwa Tomasza Brzostka. Są one swoistą impresją na temat obecnych śladów żydowskiego życia w Otwocku, podróżą do czasów ,,zamordowanej kultury". Zdjęcia przenoszą widzów w świat gwaru w języku jidysz i zapachu gotowanej cebuli. Budynki, chodniki, ulice trwają w niezmienionym stanie od kilkudziesięciu lat.

Połączone wystawy Sebastiana Rakowskiego i Tomasza Brzostka były już prezentowane kilkakrotnie w Warszawie (w tym w Synagodze Nożyków) oraz w Otwocku, Grudziądzu, Chojnicach, Izabelinie, Dobrodzieniu, Szczytnie i Dąbrowie Górniczej. Dzięki wysiłkowi Ambasady RP w Tel Awiwie oraz Towarzystwa Przyjaźni i Współpracy "Polska - Izrael" wystawa dwukrotnie odwiedziła Izrael.

W najbliższym czasie wystawę będzie można oglądać w Muzeum w Raciborzu.


Racibórz, ul. Rzeźnicza 15, wystawa czynna od 17 lipca do  20 sierpnia, wernisaż rozpocznie się 17 lipca o godz. 17.00 i będzie poprzedzony koncertem muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu In Trio

szczegóły: www.zydzi-otwoccy.info