niedziela, 22 grudzień 2024
– „Zjawiska kapilarne”

kapilary----080Na powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej unikalnego obiektu, jakim jest Cysterna Wodna, powstanie instalacja świetlna utworzona przez delikatne linie świecącego na czerwono neonu giętego. Odtwarzają one strukturę sieci połączeń naczyń kapilarnych, których główną funkcją jest wymiana płynów, dostarczanie odżywczych substancji na przekór działaniu siły grawitacji . Struktury …

– „Zjawiska kapilarne”

kapilary----200Na powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej unikalnego obiektu, jakim jest Cysterna Wodna, powstanie instalacja świetlna utworzona przez delikatne linie świecącego na czerwono neonu giętego. Odtwarzają one strukturę sieci połączeń naczyń kapilarnych, których główną funkcją jest wymiana płynów, dostarczanie odżywczych substancji na przekór działaniu siły grawitacji . Struktury tego typu występują w roślinach i organizmach zwierząt i ludzi. Naczynia kapilarne mają także zastosowanie w nowoczesnych technologiach.

Pojawienie się linii sieci kapilarnej na ścianach Cysterny Wodnej jest metaforycznym obudzeniem do życia obiektu stanowiącego zabytek architektury (zrewitalizowany przez wybitnego artystę japońskiego Tadashiego Kawamatę). Charakter tej architektury, znajdującej się poniżej poziomu ziemi, związany jest z tym co ukryte, wewnętrzne i podskórne. Ciepła czerwień neonowej sieci jest swoistą transfuzją energii, bowiem kolor ten nieodmiennie kojarzy się z tym, co dynamiczne, żywe, ogrzewające. Jest to zatem rodzaj chromoterapii – leczenia kolorem i światłem.

Izabela Żółcińska (dyplom ASP w Poznaniu w 2002 r.) od 2008 roku wykorzystuje w różnych mediach zjawiska kapilarne traktowane jako uniwersalny model systemu, określony kod wizualny a także ideę intrygującego systemu oddziaływań. Zjawiska kapilarne na ścianach Cysterny Wodnej CSW będą miały kontynuację w projekcie Ściana ciepła, który zrealizowany zostanie we wrześniu bieżącego roku na ścianie jednej z warszawskich kamienic.

Kurator: Grzegorz Borkowski


Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski,
Cysterna Wodna, Warszawa, ul. Jazdów 2,
wystawa czynna od 18 czerwca do 18 sierpnia