Miesięcznik Foto należy do opiniotwórczego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej TIPA (Technical Image Press Association)
TIPA
Strona główna Wystawy Otwarto „Fotoplastykon Poznański” i wystawę Władysława Ruta „Polska – stereo, mono i w kolorze”
niedziela, 09 maja 2021

Otwarto „Fotoplastykon Poznański” i wystawę Władysława Ruta „Polska – stereo, mono i w kolorze”
poniedziałek, 13 października 2014 14:48    Drukuj Email

W ubiegłym tygodniu, w nowo wyremontowanej przestrzeni Galerii Miejskiej ,,Arsenał”, otwarty został „Fotoplastykon Poznański”. Otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy prac fotograficznych Władysława Ruta „Polska – stereo, mono i w kolorze”. Prace stereofotograficzne Władysława Ruta można oglądać do 14 października i 29 października - 20 listopada 2014 r. w Galerii Miejskiej ,,Arsenał'' w Poznaniu, , Stary Rynek 6. 

Działający przez wiele dziesięcioleci (aż do 2005 r.) na rogu ul. Garncarskiej i św. Marcina fotoplastykon ma szansę, po jego odnowieniu i konserwacji, ponownie stać się unikatową atrakcją turystyczną i kulturalną Poznania. Odrestaurowany przez Wydawnictwo Miejskie Posnania, z powrotem zyskał pierwotny blask i możliwość prezentacji stereofotografii w najwyższej jakości. 

Urządzenie, pochodzące z początków XX w., po drugiej wojnie światowej stanowiło własność Władysława Ruta, pełnego pasji poznańskiego fotografa, który w swej intrygującej twórczości dokumentował m. in. wydarzenia związane z odbudową powojennego Poznania i Warszawy, organizacją Międzynarodowych Targów Poznańskich, wznoszeniem nowych osiedli czy obchodami Millennium w 1966 r.

Piękno Wielkopolski uwieczniał na cenionych, przez ówczesnych odbiorców, stereofotografiach i fotografiach dwuwymiarowych. Te, które Galeria Miejska „Arsenał” zaprezentuje na wystawie towarzyszącej otwarciu fotoplastykonu, pochodzą ze zbiorów jego syna, również fotografa, Antoniego Ruta.

Wystawa „Polska – stereo, mono i w kolorze”, która 10 października otwarta zostanie w Galerii Miejskiej „Arsenał”, pokaże pełne spektrum twórczości Władysława Ruta. Składać się ona będzie z dwóch elementów – prezentacji w fotoplastykonie oraz wystawy fotografii w dolnej przestrzeni ekspozycyjnej Galerii. Na każdego, kto będzie chciał przyjrzeć się wyjątkowym i rzadko prezentowanym stereofotografiom poznańskiego artysty, czeka specjalny katalog (rozpoczynający serię wydawnictw Galerii Miejskiej „Arsenał” na temat fotoplastykonu i stereofotografii) oraz bilet-naklejka. Dla odwiedzających przewidziano jednocześnie 20 miejsc, dzięki którym można zanurzyć się w świecie trójwymiarowej fotografii.

Na rozpoczynającej funkcjonowanie fotoplastykonu prezentacji będą to prace Władysława Ruta z lat 50., 60., 70. i początku lat 80. XX w., przedstawiające najistotniejsze wydarzenia z dziejów Poznania i Wielkopolski tego okresu. Artysta skupiał się jednak nie tylko na tematyce regionalnej. Ceniony twórca towarzyszył również wydarzeniom o narodowej randze, jak np. odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie czy kolejne edycje Wyścigu Pokoju. Swoje umiłowanie natury zespalał z piktorialną stylistyką i stereofotograficzną pasją w udanych pejzażach i krajobrazach. Odwiedzający wystawę będą mogli tym samym zapoznać się nie tylko ze stereofotografiami prezentującymi piękno Pienin, ale również fotografiami innych polskich pasm górskich oraz wielkopolskich lasów.

Jest to tylko pewien wybór z ogromnej kolekcji fotografii wykonanych przez Władysława Ruta (1910-1985), pełnego pasji poznańskiego artysty fotografika, członka ZPAF. Fotografie pokazane na wystawie pochodzą z kolekcji artysty fotografika Antoniego Ruta, także członka ZPAF, który organizuje ponadto kolejny XV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Przestrzeń Wyobraźni“
źródło: Galeria Miejska Arsenał, materiały Antoniego Ruta.

Prace stereofotograficzne Władysława Ruta: 10 − 14 października i 29 października - 20 listopada 2014 r.
Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań

 

 

 

waldyslaw-rut

fot. Władysław Rut. Krajobraz księżycowy.

 

waldyslaw-rut-2

fot. Władysław Rut. Żarna biskupińskie.

 

waldyslaw-rut-1

fot. Władysław Rut. Stare i nowe.

 

fotoplatikon-w-rut

 

 

 

 

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

( 0 Votes )
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież